Дерево Життя



Дерево Життя - наймогутніший сакральний символ, використання якого у весільній вишивці несе дуже сильне смислове навантаження. Значення його в тому, що все живе у світі - це частина великої нерозривної системи буття.
Дерево Життя, Дерево Щастя, або Райське Дерево зображають як головний елемент  малюнку. 
Структура Дерева Життя відображає уявлення наших пращурів про світобудову.  Крона дерева - це світ богів, стовбур - сьогочасний матеріальний світ, а коріння - підземний потойбічний світ. Інколи його відділяють горизонтальною лінією.
При всій своїй силі Дерево Життя виростає з маленького горщика - минулого життя, основи світотворення. Горщик мав бути стійким, із широким дном, щоб родина ні перед чим не схилялася, міцною та стійкою була. На горщику вишивали різні символи.
Дерево зазвичай починається з великої квітки - сонця потойбічного, і завершується також великою квіткою - сонцем Творця. Їх можна вишивати різними за будовою і візерунком, але однаковими за розміром.
Ці основні квітки також символічно поєднують в собі сонячну батьківську та вологу материнську енергії. І сонце, і життєдайна вода однаково важливі для розвитку Райського Дерева.
Дерево прикрашають квітами, жолудями, бруньками, пташками. Квіти можуть символізувати красу і молодість, жолуді - сімейне щастя, виноградна лоза з гронами - сімейний добробут.
В орнаментації українських рушників майстрині прагнуть передати красу і пишність природи, її буйне цвітіння. Часто вони розміщують на стеблі величезну кількість різноманітних квіток, майже не зображаючи листя .
На вершині Дерева зображували найчастіше два голуби, які у дзьобах тримають весільні барвінкові віночки. Адже голуб віддавна вважався Божою птицею, символом чистоти, шлюбу, посередником між Богом і людьми. Два голуби – це дві статі, що покохали одне одного і поєднують весільними віночками назавжди дві долі .
Але ні в якому разі не зображували птахів біля дерева, тому що це символізувало померлі душі й могло накликати ранню смерть.
Квіти і птахи втілюють основні сімейні цінності - взаємне кохання, вірність, сімейне гніздо, дітей, тому на них краще не ставати ногами.
Вишивка доповнюється безконечником, що вишивається по краю рушника. Зображені на  ньому листя та плоди дуба, хмелю, винограду символізують чоловічий початок, квіти та  ягоди - жіночий. Основна вимога - безперервність орнаменту з кінця в кінець, щоб не переривалась життєва дорога молодят.
В'юнок по краю усього рушника означає дівочу любов та вірність. Хвилеподібні лінії  оздоблення - рівновага і лад у житті. Горизонтальні лінії  візерунка можуть бути лише під горщиком, але не згори, щоб не закривати потік Божого благословення. До того ж лінія візерунка над Деревом перешкоджає його розвитку.
Дерево Життя часто оточують хрестами, зорями, паростками зерна. Важливо, щоб Дерево Життя було симетричним, врівноваженим, а ярусів має бути не менше трьох. Від їх кількості залежить, яку інформацію ми хочемо зашити в рушник.
Три поверхи - священна трійця, щасливе спокійне сімейне життя, чотири - реалізація ідей, добробут і статок родини, п'ять - втілення творчих задумів, духовні цінності, шість - єднання з Богом, духовна і фізична досконалість, сім - приєднання до невидимих світів, таємниць всесвіту.
   Таким чином, рушник з Деревом Роду був священний, заповітний. Це енергетичний код роду, через візерунки якого наші предки передавали своїм нащадкам всю інформацію, яку потрібно було залишити після себе.

Немає коментарів:

Дописати коментар